Kategoria G
Chór „Cantate Deo” Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie
dyrygent: Emilia Orzołek
Chór „Cantate Deo” Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie istnieje 4 lata. Składa się z osób zróżnicowanych wiekowo, bez wykształcenia muzycznego. Swoim śpiewem wychwala Boga i sławi Jego imię oraz ubogaca Liturgię Mszy Świętej, uroczystości, pomaga uświęcić wiernych przez wprowadzenie do głębszego przeżywania Tajemnicy Eucharystii. W 2018 roku chór wziął udział w I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” i zdobył Srebrny Dyplom.
-
H.M. Górecki (1933–2010) – Zdrowaś bądź Maryja
-
A. Lotti (1666–1740) – Miserere
-
K. Jenkins (ur. 1944) – Cantate Domino
Kategoria G
Chór „Laetare” Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Płonce Kościelnej
dyrygent: Dariusz Stypułkowski
Chór parafialny czterogłosowy, prowadzony przez P. Dariusza Stypułkowskiego. Obecnie do chóru należy 20 osób, jednak zawsze jesteśmy otwarci na nowe chętne osoby chcące swoim śpiewem chwalić Pana. Chór pod dyrygenturą p. Dariusza Stypułkowskiego działa od prawie dwudziestu lat. Chór można było usłyszeć na konkursach i festiwalach m.in. w Łapach, w Wąsewie oraz Wąsoszu, jednak częściej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Płonce Kościelnej gdzie podczas świąt i Mszy Świętych niedzielnych wielbimy Pana Jezusa i Matkę Najświętszą.
-
Władysław Żeleński (1837–1921) – Boga Rodzico
-
Giovanni Pierluigi da Palestrina (1524–1594) – O memoriale
-
Michał Sławecki (ur. 1982) – Ave verum Corpus
Kategoria F
Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku „Astra”
dyrygent: Aksana Dziadul
Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku powstał w 2006 r. Na początku chór liczył 16 osób. W 2007 roku pracę z chórem rozpoczęła Pani Aksana Dziadul. Znakomita dyrygentka rozbudziła w seniorach jeszcze większą pasję śpiewu, wprowadzając jednocześnie coraz większe wymagania. W repertuarze znajdują się utwory ludowe, patriotyczne, rozrywkowe oraz sakralne. W 2011 roku chór zajął I miejsce na Juwenaliach Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie, w 2012 roku I miejsce na miejskim przeglądzie Seniorada 2012 oraz I miejsce na XV Ogólnopolskim Przeglądzie ARS 2012 w Bydgoszczy. W 2013 roku chór zdobył brązowy dyplom na VIII Festiwalu Muzyki Chóralnej MATER MISERICORDIAE w Ząbkach koło Warszawy. W tym samym roku chór „Astra” wyjechał na Białoruś, gdzie koncertował oraz spotykał się z Polonią. Lata 2014 i 2016, w których były przeprowadzane konkursy przeglądu ruchu artystycznego seniorów, przyniosły kolejne zwycięstwa w eliminacjach miejskich, wojewódzkich i ogólnopolskich.
-
Henryk Mikołaj Górecki (1933–2010) – Zdrowaś bądź Maryja
-
Mikołaj Gomółka (1535–1609) – 29 Psalm Nieście chwałę Mocarze
-
kompozytor nieznany, utwór w jęz. białoruskim – O, Maci Milasciwa
Kategoria F
Chór Żeński „Belcanto”, Białystok
dyrygent: Marta Bogdanowicz
Żeński kameralny chór „Belcanto” istnieje od 6 lat, obecnie liczy 14 osób. Swoją siedzibę ma w Klubie „Jubilat” przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Rodzina Kolejowa” w Białymstoku. W repertuarze posiada utworzy: klasyczne, patriotyczne, sakralne, rozrywkowe, biesiadne i ludowe. Dotychczas brał udział w uroczystościach i festiwalach w Białymstoku, województwie jak i w Polsce: XIX Festiwal Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej, Festiwale Pieśni Maryjnej w Różanymstoku i Sokółce, Festiwal Pieśni Sakralnej „Łapskie Te Deum”, Festiwal w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. J. P. II w Toruniu, Festiwal Muzyki Sakralnej w Tykocinie „Nadzieja w Chórze”. Chór aktywnie uczestniczy w uroczystościach patriotycznych i kościelnych, spotkaniach okolicznościowych i festiwalach rodzinnych, np. przeglądach chórów i zespołów śpiewaczych „Seniorada”. Od września zeszłego roku dyrygentem jest pani Marta Bogdanowicz.
-
G. M. Skop (ur. 1939) sł. s. M. Stecka – Śpiewaj, śpiewaj sercem całym
-
Orlando di Lasso (1532–1594) – Domine Deus
-
G. A. Perti (1661–1756) – Gloria in excelsis
-
Carlotta Ferrari (ur. 1975) – O lux beata Trinitas
-
C. Rossini (1890–1975) – O Cor Jesu
Kategoria F
Chór imienia Stanisława Moniuszki, Białystok
dyrygent: Marta Szałkiewicz
Chór powstał w 1987 roku, od 1993 roku funkcjonuje pod nazwą „Chór imienia Stanisława Moniuszki”. Znaczna część chóru to członkowie ZPiT „Kurpie Zielone” z lat 70. Od 1999 do 2018 roku chórem kierował Jerzy Śródkowski. Chór niejednokrotnie brał udział w uroczystościach państwowych, kościelnych i okolicznościowych, uświetniając je swoimi występami. Koncertował za granicą m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie, we Włoszech i Niemczech. Wielkim przeżyciem była wizyta u Ojca Świętego Jana Pawła II 5 maja 1993 roku, podczas której chór pod dyrekcją J. Śródkowskiego wykonywał pieśni maryjne, a także – po raz trzeci – pamiętną pieśń powitalną „Witaj nam Ojcze Święty”, która miała swoją premierę podczas wizyty Jana Pawła II w Białymstoku. Obecnie zespół liczy około trzydziestu śpiewaków rekrutujących się z różnych środowisk, a dyrygentem od 2018 roku jest Marta Szałkiewicz. W 2018 roku zespół zdobył 1 miejsce na II Ogólnopolskim Festiwalu Seniorów w Toruniu.
-
Feliks Nowowiejski (1877–1944) – Królowo Nasza, prośbę ślę do Ciebie, opr. J. Śródkowski
-
M. Karanda – To mój Pan, opr. S. Gaiński
-
G.F Haendel (1685–1759) – Chór z oratorium „Juda Machabeusz”, opr. J. Śródkowski
Kategoria C
Chór „Bell Canto”, Jaświły
dyrygent: Tomasz Kłubowicz
Chór Bell Canto działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaświłach. Powstał w 2013 roku. Skład chóru w większości jest stały. Początkowo składał się z 8 członków. W chwili obecnej liczba wynosi 16-18 chórzystów. Chór bierze udział w przeglądach, festiwalach, uświetnia lokalne i regionalne uroczystości m.in.: w II edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Jeszcze Polska nie zginęła”, gdzie zajął I miejsce oraz udział w koncercie galowym (2013 r.); w Powiatowym Przeglądzie Kolędniczych Teatrów Wiejskich i Obrzędowych (2014 r.); w XII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej (2018 r.); w festynach gminnych (2014–2018). Od 2015 roku uczestniczy w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Bobrówce. Chór koncertuje na zaproszenia instytucji religijnych, oświatowych, kulturalnych gminy i powiatu. W repertuarze znajdują się utwory patriotyczne, religijne, rozrywkowe, poezji śpiewanej.
-
Antonio Lotti (1666–1740), sł. Ps 51(50), 3 – Miserere
-
Di Marco Frisina – Anima Christi
Kategoria B
Chór „Harmonica”, Sokoły
dyrygent: Piotr Ostrowski
Zespół Harmonica pod kierownictwem Piotra Ostrowskiego działa przy Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach. Jego członkowie to uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci, ale przede wszystkim osoby dorosłe związane z gminą Sokoły. Obecnie skład zespołu liczy ok. 40 osób śpiewających (chór 4-głosowy) oraz instrumentaliści. W repertuarze Harmonicy znajdują się utwory: patriotyczne, religijne, ludowe. Głównie jednak grupa wykonuje muzykę rozrywkową. Soliści i zespół biorą udział w festiwalach, konkursach, przeglądach muzycznych, uświetniają lokalne i regionalne uroczystości. W 2016 roku chór uczestniczył w Festiwalu „W drodze do … Krakowa” w Sokołach zorganizowanego z okazji Światowych Dni Młodzieży oraz w Dożynkach Diecezji Łomżyńskiej w Kobylinie Borzymach. W 2017 roku Harmonica zajęła II miejsce w kategorii zespoły w Festiwalu Pieśni Sakralnej „Łapskie Te Deum”. W roku 2015 i 2016 zespół wygrywał w Festiwalu Muzyki Ludowej „Dawne pieśni – młode głosy” w Waniewie nad Narwią. Zespół kilkakrotnie występował w programie telewizyjnym „Tydzień” emitowanym na antenie TVP 1.
-
Wojciech Kilar (1932–2013) – Dona nobis pacem
-
Caccini Giolio (1551–1618) – Ave Maria, ar. Edward Kulikowski
-
tradycyjna pieśń amerykańska, ar. Anders Ohrwall (1932–2012) – Swing Low
-
Pitoni Giuseppe Ottavio (1657-–1743) – Laudate Domimun
Kategoria E
Chór Szkoły Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku
dyrygent: Jolanta Drużyńska
Chór Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku pod kierownictwem Jolanty Drużyńskiej funkcjonuje od 2017 roku. Chór koncertuje przez cały rok, uświetnia głównie uroczystości szkolne.
Osiągnięcia:
– Srebrny Kamerton podczas 38 Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci
i Młodzieży w Bydgoszczy (28.10.2018 r.)
– Złoty Dyplom podczas Regionalnego Konkursu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska (18.05.2018 r. Białystok)
– I miejsce – VIII Podlaski Przegląd Pieśni Patriotycznej (25.11.2017 r. Białystok)
– Wyróżnienie, Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie partii solowej podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” (11-12.11.2017 r. Kraków)
– Złoty Dyplom podczas Regionalnego Konkursu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska (27.04.2017 r. Białystok)
-
Piotr Jańczak (ur. 1972) – Ave Maris Stella
-
Evan Ramos – O Magnum Mysterium
-
Mary Lyn Lightfoot (ur. 1952) – Clap your hands
-
Mary Lyn Lightfoot (ur. 1952) – Gaudeamus hodie
Kategoria E
Chór Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Wysokiem Mazowieckiem
dyrygent: Monika Sypytkowska
Chór Samorządowej Szkoły Muzycznej I st w Wysokiem Mazowieckiem powstał wraz z utworzeniem szkoły, czyli w 2016 r. Zespół istnieje krótko, ale zdobył uznanie publiczności, na swoim koncie ma szereg występów uświetniających uroczystości miejskie m.in. uroczyste obchody Dnia Niepodległości, kolędowanie w urzędzie miejskim, udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „O Złotą Wstęgę Solczy” w Ejszyszkach na Litwie. Chór brał udział w I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”, na którym to zdobył Srebrny Dyplom.
-
Mikołaj Gomółka (1535–1591) – Psalm 47 Kleszczmy rękoma
-
Mikołaj Gomółka (1535–1591) – Psalm 29 Nieście chwałę mocarze
-
Greg Gilpin – Gloria Tibi Domine
Kategoria E
Chór „La Musica” grupa młodsza, Lublin
dyrygent: Karolina Filipczak
Grupa młodsza „La Musica” powstała przy Gimnazjum nr 16 w Lublinie w październiku 2007 roku jako grupa wstępna, przygotowująca uczestników do pracy w chórze „La Musica”. Od roku 2012 dyrygentem grupy jest Karolina Filipczak. Pierwszy występ tej grupy odbył się na XIV Opłatkowym Koncercie Kolęd chóru La Musica w styczniu 2008 r. Grupa kilkukrotnie brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy zdobywając 2 srebrne i 4 Złote Kamertony w swojej kategorii, trzykrotnie w festiwalu „Cantantes Lublinensis” otrzymując Srebrny oraz 2 Złote Dyplomy, w kwietniu tego roku grupa zdobyła Złotą Strunę na Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach.
1. Grzegorz Miśkiewicz (ur. 1950) – Psalm 117
2. Piotr Jańczak (ur. 1972) – Ave Maris Stella
3. Ks. Zdzisław Bernat (1930–1994) – Psalm Mój wezbrany
4. Jacek Sykulski (ur. 1964) – O Matko miłościwa
5. Julio Dominquez (ur. 1965) – Laudate Dominum
Kategoria F
Chór „Patrium Carmen”, Łomianki
dyrygent: Michał Straszewski
Chór „Patrium Carmen” działa od ponad 10 lat przy Łomiankowskim Centrum Kultury. Śpiewa głównie muzykę polską: pieśni patriotyczne, ludowe i artystyczne, kolędy i inne pieśni religijne, koncertując w Łomiankach i okolicznych miejscowościach. Od kilku lat bierze udział w konkursach chóralnych dla seniorów – zdobył na razie dwie pierwsze i jedną trzecią nagrodę. Założycielem chóru i twórcą wszystkich opracowań jest wybitny skrzypek, wokalista i chórmistrz – Michał Straszewski, który z założonym przez siebie zespołem wokalnym Il Canto osiągnął międzynarodowy sukces, zdobywając między innymi „Grand Prix” w Gorizii.
-
Anonim XIV w – Bogurodzica
-
Wilhelm Troszel (1823–1887) – Pod Twą obronę
-
Stanisław Moniuszko (1819–1872) – Ojcze z nieba
-
Wiatr w przelocie, sł. Teofil Lenartowicz
Kategoria C
Chór Kameralny „Amici”, Łomża
dyrygent: Anna Kurowska
Chór kameralny „Amici” powstał w październiku 2014 roku. W 2015 roku kierownictwo zespołu zostało powierzone Annie Kurowskiej. Chór działał początkowo przy parafii pw. św. Brunona z Kwerfurtu w Łomży. Od lutego 2017 roku siedzibą chóru jest Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Chór koncertuje dla społeczności lokalnej, uczestnicząc
w koncertach, takich jak „Chóralna majówka” (maj 2015r.), „Cecyliada” (listopad 2016, 2017), „Cantate Deo” z orkiestrą Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego
(czerwiec 2016, 2017) oraz XXII Łomżyńskie Dni Społeczne (maj 2017). W październiku 2016 roku w III Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Carmen Fidei” zespół zdobył Brązowe Pasmo. W roku 2017 zespół dokonał nagrania „Hymnu 300-lecia Koronacji Ikony Jasnogórskiej” I. Wybraniaka, emitowanego przez Radio Jasna Góra. W październiku 2017 roku chór otrzymał Srebrny Dyplom na X Festiwalu Pieśni Maryjnej w Wąsewie oraz Brązowy Dyplom w II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku.
-
Thomas Tallis (ok. 1505–1585) – If ye love me
-
Otto M. Żukowski (1867–1942) – Bogarodzico, Dziewico
-
Zoltan Kodaly (1882–1967) – Stabat Mater
-
Carl Jenkins (ur. 1944) – Cantate Domino
Kategoria C
Chór Kameralny „Modo Maiorum”, Warszawa
dyrygent: Michał Straszewski
Chór „Modo Maiorum” (łac. „na sposób przodków”) powstał w 2005 roku z myślą o wykonywaniu najwybitniejszych dzieł chóralnych dawnych mistrzów renesansu i baroku. Od początku chórem Modo Maiorum kieruje Michał Straszewski. Chór uświetnił swym śpiewem wiele uroczystości kościelnych m.in. spotkanie z Papieżem Benedyktem XVI.
2015 – Złote Pasmo na konkursie Varsovia Cantat
2015 – Złote Pasmo na I Warszawskim Festiwalu Pieśni Adwentowej
2017 – Srebrne Pasmo Festiwal Muzyki Pasyjnej Zespół Żeński MM
2017 – I miejsce na Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Misericordiae” w Ząbkach
2017 – I miejsce na I Festiwalu Chórów Ewangelickich w Katowicach
2017 – I miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim
2018 – I miejsce na Festiwalu pieśni Patriotycznej „Cantat viWAT”
2019 – Złote Pasmo na XIV Konkursie kolęd i pastorałek w Chełmnie
-
Wacław z Szamotuł (1520–1560) – Alleluia, chwalcie Pana Boga
-
Wacław z Szamotuł – Kryste, dniu naszej światłości
-
William Byrd (1543–1623) – Ave verum corpus
-
Aleksander Archangelskij (1846–1924) – Svete tihij
-
J.S. Bach (1685–1750) – Komm süsser Tod
Kategoria B
Chór „Belcanto”, Węgrów
dyrygent: Mieczysław Osiadacz
Chór „Belcanto” powstał 4 listopada 2016 roku. Jest to chór świecki, amatorski, mieszany, zrzeszający aktualnie 31 osób z miasta Węgrowa, Powiatu Węgrowskiego i Mińska Mazowieckiego. Wykonuje między innymi kolędy, pieśni patriotyczne, ludowe i sakralne. Dyrygentem chóru „Belcanto” jest Mieczysław Osiadacz.
Sukcesy: Wyróżnienie na Festiwalu "O, ZIEMIO POLSKA – Z PIEŚNIĄ I PIOSENKĄ DO NIEPODLEGŁOŚCI" w Siedlcach (listopad 2017), III miejsce w IX FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK – KOLĘDOWE SERCE MAZOWSZA (luty 2018).
-
J.S. Bach (1685–1750) – Cantata Wielkanocna
-
Chorał protestancki: Stój przy mnie
-
opr. Stefan Stuligrosz – Daj mi Jezusa
Kategoria G
Chór „Cantores Sancti Bonifacii”, Warszawa
dyrygent: Katarzyna Kuryłek
Chór „Cantores Sancti Bonifacii” pod dyrekcją Katarzyny i Krzysztofa Kuryłków istnieje od 2016 roku, choć jako chór parafialny został założony 4 lata wcześniej. Chór aktywnie uczestniczy w życiu parafii biorąc udział w najważniejszych uroczystościach. Zespół organizuje także okolicznościowe koncerty muzyki sakralnej m. in. kolędowe, czy z okazji wspomnienia św. Cecylii. Na polu konkursowym chór stawia pierwsze kroki. W 2017 roku zdobył III nagrodę na Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Pruszkowie. W 2019 roku, po raz pierwszy chór wziął udział w akcji „Pokolędzie” zorganizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II, dając występ kolędowy w Szpitalu Pediatrycznym w Warszawie. Chór „Cantores Sancti Bonifacii” regularnie uczestniczy w warsztatach wokalnych, aby podnieść poziom artystyczny zespołu.
-
Mikołaj Gomółka (1535–1591) – Nieście chwałę mocarze
-
Krzysztof Kuryłek, opr. 1990 – Ach, Królu mój (z Kancjonałów Staniąteckich 1705 r.)
-
Krzysztof Kuryłek opr. 1990 – O, Dziewico Maryjo
-
W.H. Monk (1823–1889) – Stój przy mnie
Kategoria F/A
Kameralny Chór Męski „Cantilena”, Wrocław
dyrygent: Damian Koneczny
Męski chór 4-głosowy (TTBB) założony w 1966 roku. Pół wieku pracy jednego z nielicznych już w Polsce chórów męskich zostało zauważone i docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2007 chór został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Chór jest inicjatorem cyklu koncertowego pod nazwą „Spotkania Muzyczne u Oblatów”, który od 1999 roku odbywa się we Wrocławiu w kościele pw. NMP Królowej Pokoju. Współorganizuje także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej Vratislavia Sacra. W latach 2014-2018 Chór był współorganizatorem międzynarodowego projektu VoCE – „Głosy i ścieżki Europy" powołanego dla uczczenia 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. 18 listopada w berlińskim Getsemanekirche „Cantilena” była jednym z wykonawców finałowego dzieła projektu VoCE „Memorial”, które skomponował Thierry Machuel.
Kategoria A
-
Gregorio Turini (1560–1600) – Cantate Domino
-
Tomas Luis de Victoria (1548–1611) – Tenebrae factae sunt
-
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) – Beati mortui
-
Ola Gjeilo (ur. 1978) – Ubi caritas
Kategoria F
-
Zygmunt Noskowski (1846–1909) – Salve Regina
-
Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525–1594) – Sicut cervus
-
Hubert Cuypers (1876–1960) – Ave Maria
-
Andrzej Koszewski (1922–2015) – Zdrowaś Królewno Wyborna
Kategoria C
Chór „Kameleon” Dzielnicy Mokotów, Warszawa
dyrygent: Katarzyna Boniecka
Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów od 2005 do 2015 roku działał jako Chór Kameralny Akademii Leona Koźmińskiego. Od września 2015 roku jest oficjalnym Chórem Dzielnicy Mokotów pod auspicjami Młodzieżowego Domu Kultury Mokotów. Tworzą go mieszkańcy Warszawy, a w szczególności Mokotowa, Polacy i obcokrajowcy, od gimnazjalistów przez studentów i osoby pracujące, po seniorów. Poziom wykonawczy Chóru został doceniony
na konkursach w kraju i za granicą. Do ostatnich osiągnięć Chóru należy Grand Prix, Złoty Dyplom w kategorii chórów świeckich i Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór sakralny na XIV Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie
w czerwcu tego roku. W 2016 roku Chór nagrał wraz z Orkiestrą „Sinfonia Viva” pieśni i piosenki do jubileuszowej płyty „Jest muzyka na Mokotowie”, która została wydana z okazji 100-lecia stołeczności Mokotowa. W tym samym roku w ramach wymiany międzynarodowej wystąpił w Bazylice Santa Francesca Romana w Rzymie. Dyrygentem Chóru jest Katarzyna Maria Boniecka, a nauczycielem emisji głosu i korepetytorem – Tatiana Trojanowska.
-
Stephan Nicolay (ur. 1975) – Agnus Dei z Missa in simplicitate
-
Anton Bruckner (1824–1896) – Locus iste
-
Wojciech Kilar (1932–2013) – Dona nobis pacem z „Missa pro pace”
-
Charles Wood (1866–1926) – Magnificat na temat dawnej melodii szkockiej
Kategoria G
Chór „Głos Przemienienia” Parafii Morzewo
dyrygent: Emil Ratajczak
Chór „Głos Przemienienia” z Morzewa tworzy grupa około 30 osób, mieszkańców lokalnej społeczności, których połączyła pasja wspólnego śpiewania. Chór powstał w 2012 roku z inicjatywy proboszcza Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego ks. Franciszka Śliwińskiego. Wspólne spotkania mają na celu śpiew na chwałę Panu, oprawę muzyczną uroczystości parafialnych, pokazanie radości płynącej z bycia razem. Chór od 2018 roku należy do PZCHiO Oddział Nadnotecki w Pile. Jest pomysłodawcą i organizatorem Koncertu Kolęd i Pastorałek pn. „Wielka radość ogarnia nas – zaśpiewajmy Bogu jeszcze raz”. Osiągnięcia: Wyróżnienie na 4 Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Maryjnej Maryi Matce (Poznań 2014), Brązowe Pasmo na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej Ave Maria (Chojnice 2015), Brązowy Dyplom na VI Międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Pieśni Bożonarodzeniowej i Adwentowej (2015), udział w festiwalu chóralnym im. Juozasa Naujalisa w Kownie (Litwa) oraz śpiew na mszy w Polskiej Parafii św. Ducha (Wilno 2018).
-
Ks. Jan Żukowski – Modlitwa do Bogarodzicy
-
F.X. Engelhardt – Dzwoneczek Maryi
-
Paweł Bębenek (ur. 1972) – Aniele Boży
Kategoria G
Chór „Św. Grzegorza”, Nowe Skalmierzyce
dyrygent: Mariusz Jernalczyk
Chór powstał w 1927 r. i działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W 2007 roku dyrygentem został Mariusz Jernalczyk. Chór bierze czynny udział w przeglądach i konkursach w Polsce i Europie. W repertuarze można znaleźć zróżnicowane utwory z różnych epok, od średniowiecza po muzykę współczesną, utwory sakralne, utwory muzyki filmowej, dzieła operetkowe, muzykę rozrywkową i klasyczną. W 2009 roku chór zdobył wyróżnienie w III Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej w Częstochowie. W kwietniu 2010 roku chór brał udział w koncercie Kantaty Papieskiej z okazji 5 rocznicy śmierci JP2. Chór regularnie uczestniczy w uroczystościach związanych z gminą i miastem Nowe Skalmierzyce. Od 2008 roku chór występuje na dorocznym Koncercie Noworocznym Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Od 2016 roku bierze udział w przeglądach i koncertach organizowanych przez Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr. W 2018 roku chór brał udział w koncercie Śpiewamy dla Niepodległej w Ostrowie Wielkopolskim oraz zorganizował przepiękny koncert operetkowy na 100 lecie odzyskania niepodległości.
- Antonio Lotti (1666–1740) – Miserere Mei
-
Stanisław Moniuszko (1819–1872) – Ojcze Nasz
-
Jacques Arcadelt (1507–1568) – Ave Maria
-
Ennio Morricone (ur. 1928) – Gabriel’s Oboe
Kategoria C
Chór Kameralny „Fermata”, Kielce
dyrygent: Ewa Robak
Chór Kameralny „Fermata” to kilkunastoosobowy zespół, który powstał w 1998r. w Kielcach. Fermata wykonuje zarówno utwory należące do kanonu chóralistyki, jak i muzyki rozrywkowej wykonywanej a cappella. Fermata prowadzi ożywioną działalność koncertową i festiwalową. Chór ma w dorobku udział w nagraniu 10 płyt CD i DVD (w tym 6 z towarzyszeniem orkiestry i 4 płyty a cappella). Nowatorskim przedsięwzięciem Fermaty jest płyta „Grechuta niejednym głosem”. Osiągnięcia:
-
dwie I nagrody na I Międzynarodowym Festiwalu Per Musica ad Astra w Toruniu (2013)
-
Dwa Złote Dyplomy na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Bratislava Cantat I (2015)
-
I nagroda na I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis (2016)
-
I nagroda na III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (2017)
-
I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie (2018)
-
Quirino Gasparini (1721–1778) – Adoramus Te Christe
-
Olivier Messiaen (1908–1992) – O sacrum convivium
-
Grzegorz Miśkiewicz (ur. 1969) – Confitemini Domino (psalm 118) prawykonanie
-
Eric Whitacre (ur. 1970) – Lux Aurumgue
Kategoria G/B
Chór Mieszany „Canticum Iubilaeum” przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
dyrygent: Marek Michalik
Chór działa od 1998 roku pod dyrekcją organisty Marka Michalika. W swoim dorobku posiada kilka nagranych płyt oraz wiele koncertów ze słynnymi orkiestrami m.in. Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Krakowskiej Młodej Filharmonii I innymi. Chór jest laureatem ponad trzydziestu konkursów krajowych i międzynarodowych. Koncertował w Austrii, w Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Bośni i Hercegowinie, w Chorwacji, na Węgrzech i w Rumunii. Zespół występował dla Jana Pawła II i Benedykta XVI. Za swoją działalność Chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ, Radę Miasta Limanowa medalem i tytułem ZA ZASŁUGI DLA MIASTA LIMANOWA, przez Zarząd Sejmiku Województwa Małopolskiego – medalem POLONIA MINOR oraz ZŁOTYM KRZYŻEM MAŁOPOLSKIM.
Kategoria B:
-
Tomas Luis de Victoria (1548–1611) – Ave Maria
-
Feliks Nowowiejski (1877–1946) – Parce Domine
-
Stanisław Moniuszko (1819–1872) – Ojcze nasz
Kategoria G:
-
Mikołaj Zieleński (II poł. XVI w.–1615) – O Gloriosa Domina
-
Łukasz Farcinkiewicz (ur. 198) – Zdrowaś Mario boleści pełna
Kategoria B
Kaliski Chór Nauczycielski, Kalisz
dyrygent: Małgorzata Błaszczyk
Zespół składa się z osób będących czynnymi lub emerytowanymi nauczycielami oraz miłośników muzyki chóralnej różnych zawodów, nie znających notacji muzycznej. Bierze czynny udział w życiu kulturalnym Kalisza, swój dorobek prezentuje na przeglądach regionalnych i konkursach ogólnopolskich. W roku 2013 uczestniczył w konkursie chóralnym w Spittal an de Grau w Austrii, w 2014 zdobył najwyższą nagrodę na konkursie „Sacra Ecclesiae Cantio” w Tarnowie . Repertuar Chóru zawiera muzykę wszystkich epok, bardzo chętnie wykonywane są utwory współczesnych kompozytorów polskich, ale także muzyka innych narodów, zróżnicowania stylistycznego, od polifonii średniowiecznej, poprzez muzykę romantyzmu aż do utworów gospel i muzykę popularną w opracowaniu chóralnym. Od listopada 2017 zespół pracuje pod kierownictwem Małgorzaty Błaszczyk, w ciągu tego czasu dał 12 koncertów.
-
Bernard Stieler (ur. 1951) – Modlitwa lat osiemdziesiątych
-
Józef Swider (1930–2014) – Modlitwa do Bogarodzicy
-
Ola Gjeilo (ur. 1978) – Ubi Caritas
Kategoria F
Chór Mieszany „Lutnia”, Pszczyna
dyrygent: Lilianna Czajkowska
Chór „Lutnia” z Pszczyny istnieje od 1907 roku. Od 2000 r. należy do Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego i Zaolzia. Początkowo był to chór męski, a od 1913 roku do czasów obecnych „Lutnia” działa jako chór mieszany. W początkowym okresie działalność „Lutnia” poza występami chóralnymi związana była z wystawianiem sztuk teatralnych, których w okresie międzywojennym było 35 tytułów. Chór „Lutnia” brał udział w wielu festiwalach i konkursach otrzymując wiele nagród. Od początków istnienia działalność chóru ściśle związana była z patriotyzmem i religijnością, z występami na rzecz regionu, z organizowaniem koncertów tematycznych, a także z występami na cele charytatywne. W dowód uznania tejże działalności „Lutnia” otrzymała wiele odznaczeń m.in.: Złotą Odznakę Zasłużonego dla Rozwoju Woj. Katowickiego (1967), Złotą Odznakę Honorową z Laurem nadaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Warszawie oraz Medal za Zasługi dla Miasta Pszczyna (1982), Złotą Odznakę Honorową z Brylantem nadaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr (2012).
-
Edward William Elgar (1857–1934) – Chwała Bogu Ojcu
-
Juan Frances de Iribarren (1699–1767) – O sacrum convivium
-
Czesław Prudel (1920–2010) – Ave Maria
-
Camille Saint-Saens (1835–1921) – Tollite hostias
Kategoria F
Chór „Camerata”, Września
dyrygent: Domicela Cierpiszewska
Chór „Camerata” powstał w 1985 roku. Od początku dyrygentem Chóru jest Domicela Cierpiszewska. Od lutego 2019 roku prezesem Stowarzyszenia jest Wojciech Krysztofiak. W repertuarze Chóru są pieśni patriotyczne, ludowe w opracowaniu kompozytorów współczesnych, muzyka rozrywkowa, sakralna i dawna. Chór śpiewał w Niemczech, w Czechach, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i w Bułgarii. W swoim dorobku ma wiele nagród zdobytych na konkursach i festiwalach m.in. Brązowe Pasmo w Pradze w Czechach podczas XXI Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w 2011 r., Brązowe Pasmo na VII Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Misericordiae” w Ząbkach w 2012 r., uczestniczył w Festiwalu „Razem w XXI wieku” w Kamchii w Bułgarii, Srebrny Dyplom na V Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym im. M. Kopernika w Toruniu, Złote Pasmo podczas Święta Pieśni w Grodzisku Wlkp w 2016 roku. Zespół szczególnie dumny jest ze zdobycia Grand Prix Wielkopolskiego Święta Pieśni w Święciechowej w 2014 roku. Chór nagrał kasetę i płytę z kolędami oraz płytę poświęconą Janowi Pawłowi II.
-
O.M. Żukowski (1867–1942) – Ave Maria
-
Romuald Twardowski (ur. 1930) – Czego chcesz od nas Panie
-
Józef Świder (1930–2014) – O Wszechmogący Boże
-
Ks. Zdzisław Bernat (1930–1994) – Litania do Bogurodzicy
Kategoria F
Chór Mieszany „Echo”, Bielsko-Biała
dyrygent: Teresa Adamus
Chór „Echo” działa od 1919r., rozpoczął więc jubileuszowy rok 100-lecia istnienia. Od ponad czterdziestu lat działa pod egidą Miejskiego Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej. Jest to grupa około 45 osób w różnym wieku, połączonych pasją śpiewu. Czas spędzany wspólnie na próbach, występach, trasach koncertowych oraz wspólne przeżywanie swoich radości i trosk sprawia, że chórzyści tworzą jedną muzyczną rodzinę. Osiągnięcia:
2015 – Srebrny Dyplom w III Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra” w Toruniu
2015 – I miejsce – Złoty Dyplom w Przeglądzie Chórów Seniora na XI Międzynarodowym Festiwalu Chórów "Gaude Cantem"
2016 – Złoty Dyplom w kategorii Chórów Seniora na Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym „Kaunas Cantat” w Kownie na Litwie
2017 – Srebrny Dyplom w kategorii Muzyka Sakralna na 13 Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "MUNDUS CANTAT" w Sopocie
2018 – Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Bratysławie
-
Anonim, XIX w. – S'nami Bog
-
Mikołaj Gomółka (1535–1609) – Kleszczmy rękoma
-
Tom Fettke (ur. 1941) – The Majesty and Glory of Your Name
-
Gordon Young – Alleluja
Kategoria F
Chór „Antidotum”, Kielce
dyrygent: Ewa Robak
Chór „Antidotum” z Kielc to zespół amatorów – pasjonatów, ludzi których połączyło zamiłowanie do wspólnego muzykowania. Chór bierze udział w licznych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Koncertował m.in. w Sanktuarium Maryjnym w Kopciówce na Białorusi (2015), w Katedrze św. Eulalii w Barcelonie, w sanktuarium Czarnej Madonny w Klasztorze Monserat (2015), w Bazylice Metropolitarnej i kościele Św. Antoniego we Lwowie (2017) oraz w Izraelu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego The Sca of Galilee (2018). Osiągnięcia :
-
Grand Prix w Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu (2016)
-
I miejsce i złoty dyplom w I Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Cantu Gaudeamus w Białymstoku (2016)
-
II miejsce w XX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie (2016)
-
I miejsce i brązowy dyplom w XIII Międzynarodowym Festiwalu im. H.M. Góreckiego Rybnicka Jesień Chóralna (2017)
-
Henryk Mikołaj Górecki (1933–2010) – Zdrowaś bądź Maryja
-
Giuseppe Ottavio Pitoni (1657–1743) – Laudate Dominum Psalm 150
-
Grzegorz Miśkiewicz (ur. 1969) – Psalm XIV, w przekładzie Franciszka Karpińskiego. Domino, quis habitabit in tabernaculo Tuo?
-
Paweł Łukowiec (ur. 1973) tekst: Apokalipsa św. Jana – Pieśń Baranka
-
Piotr Czajkowski (1840–1893) – Legenda
Kategoria E
Chór „Svetlogorsk Children’s Art School” Gomel region
dyrygent: Uryevskaya-Evsyukova Galina Lvovna
Uryevskaya-Evsyukova Galina Lvovna - the leader of the exemplary choir of boys, the vocal ensemble of young men and the head of the choir department. Uryevskaya-Evsyukova G.L. He is the winner of the regional and regional competition of professional skill, a member of the Belarusian Union of Musicians of the Republican Association of Boys and Boys Choir Leaders, the winner of the Grand Prize of the President of the Republic of Belarus and the Medal of the National Assembly of the Republic of Belarus. Repeatedly the choir of boys and young men was awarded diplomas, diplomas of republican, international competitions and festivals: the Grand Prize of the Special Fund of the President of the Republic of Belarus for the support of talented youth, the incentive prize of the Special Fund of the President of the Republic of Belarus for the support of talented youth, the Diploma of the I degree of the Republican contest of boys and young men choirs, diploma of I degree of the International competition „New Heights-2016” (Minsk), diploma of I degree in the nomination „Academic vocal” V International competition of children and youth creativity “STAR SHOW” (Minsk, 2016), diploma of III degree of the II Open Republican festival-competition of boys and young men choirs (Minsk, 2017), diploma of the Laureate II degree of the I open regional festival-competition of children’s vocal and choral art “Singing Rainbow” (Mozyr), diploma of participant “For contribution to the development of choral art of Belarus” of the nationwide action “Choir Veche” (Minsk, 2017), diploma of Laureate I degree of the Republican festival of contemporary Christian culture „Blagovest” (Minsk, 2018), diploma of the International Festival of Sacred Music „Christmas consonance” (Vitebsk, 2018), diploma of a participant of the regional festival of sacred music of the International Festival of Sacred Muse “Christmas Harmony” ki (Vitebsk, 2018), Diploma of the 2nd Degree of the VI Open Festival-Competition of Children and Youth Choirs “Arshanskaya Skarbnitsa” (Orsha, 2018), Diploma of the Second Degree of the XVI Moscow International Children’s and Youth Music Festival “Moscow Sounds” (2018).
- N. Kedrov - Our Father
- R. Tvardovsky - in your kingdom
- R. Tvardovsky - Praise the Name of the Lord
- D. Bortnyanka Concert No. 3 - Lord! By thy power the king shall rejoice